Sümegen rendezték meg a Nyitott Porta Napok előkészítő szakmai fórumát Kisfaludy Sándor Művelődési Központban a Táj-Kapocs Alapítvány szervezésében.

Mint elhangzott, országszerte több mint 150 családi gazdaság, pince és manufaktúra nyitja meg kapuit augusztus 23. és október 4. között, azért, hogy az érdeklődőket a vidéki élet szépségeibe, az állattartás, a növénytermesztés és a gasztronómia világába kalauzolja. A programsorozat Nyitott Porta Napok néven idén debütál. Az alulról jövő kezdeményezést a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. Vidék- és Térségfejlesztési Hálózata (VTE) karolta fel és indította el. A program célja az agroturizmus ismertségének növelése, valamint az agroturisztikai szolgáltatók láthatóságának segítése, egyben a helyi termelők és fogyasztók közötti kapcsolat erősítése. A Nyitott Porta Napokat a „Dunántúl szíve” térségben október 4-én és 5-én rendezik meg hetvenöt nyitott porta csatlakozásával. Mindennek előkészítése okán tartották meg Sümegen a szakmai fórumot, ahol az előadók konkrét példákkal mutatták be a Nyitott Porta Napok célkitűzéseit. Ezzel együtt gyakorlati tanácsokat adtak a vendégfogadás, az étel- és italkínálat kialakítása, valamint a hatékony kommunikáció terén. Szó esett arról is, hogy mire érdemes előre felkészülni a portáknak a sikeres zárás érdekében. Ráadásul a fórum lehetőséget teremtett a porták és a térségi turisztikai szereplők, szálláshely szolgáltatók, túravezetők közötti kapcsolatépítésre. A sümegi Kisfaludy Sándor Művelődési Központban rendezett szakmai napon több más mellett a hazai agroturizmusban rejlő lehetőségekről, a nemzetközi jó példákról, a kommunikáció jelentőségéről, a balesetek, károk megelőzéséről, kezeléséről az élményajánlatok is hallhattak a résztvevők.

A Nyitott Porta Napok szakmai együttműködő partnere a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség, a Stílusos Vidéki Éttermiség Egyesület (SVÉT), a Kislépték Egyesület, és a Pannon Helyi Termék Klaszter. A program sikerét számos szakmai szervezet erősíti a VTE, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Táj-Kapocs Alapítvány, a Zala Termálvölgye Egyesület és az Éltető Balaton felvidékért Egyesület, Vasi Hegyhát-Rábamente Egyesület, Hévíz-Balaton-Zalai Dombhátak LEADER Egyesület és az Élő Forrás Hagyományőrző Egyesület – Hunyor Népfőiskola.
Kép és szöveg: Szijártó János