A Kecskeméti Járásbíróság kedden tárgyalta egy sümegi férfi és egy nő ügyét, miután a Szegedi Regionális Nyomozó Főügyészség hamis vád és más bűncselekmények miatt 2023. július 13-án emelt vádat az első- és másodrendű vádlottal szemben.
A tárgyalási jegyzékben röviden ismertetett vádirat lényege szerint az elsőrendű vádlott (egy 42 éves sümegi férfi) és a másodrendű vádlott (egy 40 éves sümegi nő) élettársi kapcsolatban éltek. Az elsőrendű vádlott a 2018. február 5. napján kelt beadványában több valótlan állítást is tett egy a Nemzeti Adó-és Vámhivatal Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatóság Csongrád Megyei Vizsgálati Osztályán bűnszervezetben, üzletszerűen elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt indult büntetőeljárásban. A beadványt 2018. február 8-án elektronikus úton elküldte a Csongrád Megyei Főügyészségnek, majd ugyanezen a napon, ugyanezen tartalommal a Legfőbb Ügyészségnek, majd végül 2018. február 12-én az Országos Rendőr- főkapitányságnak és a Terrorelhárítási Központnak. Az elsőrendű vádlott ezekben a beadványaiban valótlanul állította, hogy a fenti büntetőügy két gyanúsítottja a házi őrizetük meghosszabbítása előtt „Németországba kíván távozni, azért, hogy kivonja magát az eljárás alól”. A beadványok valótlanul tartalmazták, hogy a szökéshez „anyagi támogatást” a fenti büntetőügy másik gyanúsítottja 5-5 millió forint összegben nyújtott. Az elsőrendű vádlott – beadványokban írt – állításai szerint ugyanez a gyanúsított biztosította volna a németországi munkát és a szállást is a részükre. Valótlanul állította a beadványaiban, hogy a szökéshez már a szükséges okiratokat előkészítették, egy gépkocsi, mobiltelefon, valamint egy lőfegyver is a szökevények rendelkezésére áll. A beadványok szerint a fenti (a szökést segítő) gyanúsított mindezzel azt kívánta elérni, hogy az általa vezetett bűnszervezetben meghatározó szerepet játszó két gyanúsított ne tegyen vallomást, illetve vonja vissza a már megtett vallomását.
A bejelentésben tett tényállításokat a Csongrád Megyei Főügyészség alkalmasnak találta közokirat hamisítás bűntette, közokirat hamisítás előkészületének vétsége, valamint lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés bűntette gyanújának megállapítására és a nyomozás lefolytatása iránt intézkedett. Később azonban a nyomozóhatóság az így indult eljárást megszüntette, mivel a rendelkezésre álló adatok alapján nem volt megállapítható a bűncselekmény elkövetése.
A nyomozóhatóság 2018. március 23-án, 2019. július 6-án házkutatást tartott a vádlottak lakóhelyén, majd az első vádlottat gyanúsítottként hallgatta ki hamis vád bűntette miatt. A másodrendű vádlott erről tudomást szerezve valótlanul állította, hogy az elsőrendű vádlott terhére rótt bűncselekményeket ő követte el.
Az ügyészség az elsőrendű vádlottal szemben börtönbüntetés-, míg a másodrendű vádlottal szemben pénzbüntetés kiszabását indítványozta. Azonban ítélet nem született Kecskeméten a keddi tárgyaláson, ugyanis a védelem eljárási hibát vélt felfedezni az ügyben, s emiatt a két sümegi személy elleni eljárás megszüntetését kérte. Maga a vádiratban ismertetett cselekményekről gyakorlatilag nem esett szó, a védelem kifejezetten arra építette stratégiáját, hogy eljárási hiba (esetleg szabálysértés) miatt a bíróság szüntesse meg az eljárást. A vád képviselője szerint nem történt hiba, ám a végső szót majd a bíróság mondja ki július elsején Kecskeméten. Akkor kiderül, hogy történt-e eljárási hiba, s az is, hogy az ismertett vádak kapcsán lesz-e felelősségrevonás, vagy nem. szj.