Az idei Gesztenyevirág Fesztivál nyitó programjaként vetítették pénteken N. Horváth Erzsébet Sümegi filmkockák című filmjét, amely a város filmszalagra írt örökségét dolgozta fel.


A Kisfaludy Sándor Művelődési Központban egy kis időre megelevenedett a mozis, filmes múlt, benne a sümegi mozi történetével és ezzel együtt a most bemutatott mű emléket állított a tavaly elhunyt sümegi filmrendezőnek, András Ferencnek is.
Az ezúttal moziként működő intézmény nevében Oszkai Réka igazgató köszöntötte az érdeklődőket, majd Navracsics Tibor miniszter, országgyűlési képviselő és Végh László polgármester is méltatta a alkotást. Navracsics Tibor úgy fogalmazott, a gesztenyevirágzás ünnepe mára már védjegye Sümegnek, ahol ilyenkor a sümegi értékeket, a közösséget és az összetartozás fontosságát ünneplik. – Egy város, egy közösség akkor vész el, amikor már az utókor emlékezete sem őrzi történetét, hőseit. Sümeg egymást követő nemzedékei kiváló példával szolgálnak arra, hogyan is kell őrizni elődeink emlékét – mondta a miniszter utalva a most bemutatott film jelentőségére. Végh László több más mellett arról beszélt, hogy a András Ferencet minden bizonnyal a sümegi moziban átélt élmények indították el azon a pályán, amelyen aztán kiteljesedett. – Számos filmet forgattak itt, amelyekben felfedezhetjük Sümeg utcáit, a várat és több itt élő mellékszereplő, statiszta arcát. Azaz Sümegnek több vonatkozásban is van filmes múltja, amelyre büszke lehet, s ezt örökítette most meg egyfajta összegzésként N. Horváth Erzsébet Sümegi filmkockák című filmje – tette hozzá a polgármester. N. Horváth Erzsébet a vetítés előtt azt elárulta a közönségnek, hogy bár Tapolcán él, erős sümegi kötődéssel rendelkezik, hiszen itt kezdett el tanítani és sok szép élményt őriz azóta is azokból az időkből. Így a film elkészítése a kihívás mellett egybe öröm is volt számára.






A vetítés végén a taps megjárt az alkotóknak, N. Horváth Erzsébet forgatókönyvíró-rendezőnek és természetesen alkotótársainak. A zenét Román Iván szerezte, az operatőr Mayer Richárd volt, a narrátor szöveget Grünceiszné Józsa Zsuzsanna és Réwész Dávid mondta, a filmben megszólaltatott személyek, régi idők tanúiként a mozi történetét, valamint András Ferenc emlékét idézték fel pontosan, néha humorosan, máskor szívbe markolóan őszintén, hitelesen.
Képek és szöveg: Szijártó János