Adatvédelem a kiber térben

Milliókat tüntetnek el az internetes csalók

Szijártó János – Az „unokázós”, a „romantikus”, valamint a banki csalások széles repertoárjáról és azok lehetséges megelőzéséről tartott előadást Molnár András rendőr őrnagy Sümegen a Városi Könyvtárban a közelmúltban.

Adatvédelem a kiber térben címmel adott könnyed hangvételű, ám mondanivalóját tekintve kiemelten fontos tájékoztatást a Ramassetter Vince Testnevelési Általános Iskola 8. osztályos tanulói számára. Sajnos sok gyanútlan felhasználó esik áldozatul a kiberbűnözők trükkjeinek. A károsultak általában internetes böngészés közben akadnak olyan hirdetésre, kamu újságcikkre, amely minden esetben nagy hozamú befektetésről szól. A csali, a „kis befektetés – hatalmas hozam” hatására az áldozat regisztrál az ajánlott oldalon, ahol megadja e-mail címét és telefonszámát, a csalók pedig felveszik vele a kapcsolatot. Innentől aztán egyenes út vezet a hiszékeny ember bankszámlájának teljes lefosztásához, ami nem ritkán több milliós tétel is lehet. Fontos alapvetés, hogy a bank soha nem kéri el a belépési vagy jóváhagyási kódokat, ezt csak a csalók kérik. Az úgynevezett romantikus csalás ugyancsak a könnyű pénzszerzésre hajt, csak nem nagy üzletet, hanem barátságot, szerelmet ígér azonnal, tulajdonképpen ismeretlenül a kibertérből, az „unokázós” csalás pedig az idősebb korosztályt veszi célba, az unokanevében történő azonnali segítség kérésével. A védekezés receptje mindegyik esetben ugyanaz, nem szabad kiadni semmilyen banki, vagy kártyaadatot, sem ismeretlen számlára utalni a nagy hozam reményében.
A befektetési csalások száma jelentősen megnövekedett mostanra, ezért a Nemzeti Kibervédelmi Intézetet minden lehető fórumon hangsúlyozottan hívja fel a figyelmet arra, hogy a kis befektetéssel nagy hozamot, „meggazdagodást” ígérő hirdetéseket hagyják figyelmen kívül a felhasználók, de gyanakvással fogadják azt is, ha valaki (vagy ilyen hirdetéshez köthető alkalmazás) egy program letöltésére kér minket, ha a „jóakaró” telefonáló sürgetőleg lép fel, illetve „kihagyhatatlan ajánlattal” keres meg bennünket. Ha mégis megtörtént a baj, az áldozat tegyen feljelentést a rendőrségen, és azonnal zároltassa bankszámláját, tiltsa kártyáját.