Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hőseire az idén is műsorral, koszorúzással, történelmünk feledhetetlen pillanatainak felidézésével emlékeztek Sümegen.

A Ramassetter Vince Testnevelési Általános Iskola 4. T osztályos tanulói az ünnep előtti napon, március 14-én mutatták be kifejezetten színvonalas, zenés, irodalmi, történelmi műsorukat diáktársainknak a Kisfaludy Sándor Művelődési Központban. A fellépő gyerekeket Essesné Ferenczy Orsolya és Perger Mónika pedagógusok készítették fel, és a remek koreográfia is az ő érdemük.
Másnap délelőtt a kishuszár avatásra történő felkészüléssel kezdődött, majd koszorúzással folytatódott az ünnep. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc 177. évfordulóján Sümeg Város Önkormányzata mellett pártok intézmények, civil szervezetek helyezték el koszorúikat a barokk város emlékhelyein. Délután a Kisfaludy Sándor Művelődési Központban a Balatonfelvidéki Radetzky Huszár Egyesület közreműködésével felavatták a délelőtt négypróbát és az alaki kiképzést teljesítő kishuszárokat. Utána a népdaléneklési verseny díjazottjai énekeltek, majd Végh László mondott ünnepi beszédet. Sümeg polgármestere megemlékezett az egykor itt élő szabadságharcos Kisfaludy Móricról, Kisfaludy Sándor költő unokaöccséről, aki 1848-ban először a sümegi, később a Zala vármegyei nemzetőrzászlóalj parancsnoka volt. Harcolt Buda ostrománál, a Tisza- és a Vág-menti hadjáratban, 1849-ben Kossuth szárnysegédeként. Augusztusban alezredessé léptették elő. A szabadságharc leverése után Aradon előbb halálra, majd 16 évi várfogságra ítélték. Szabadulása után visszatért Sümegre, itt élt haláláig. Az ünnepi beszéd után a Szabó Csaba vezetette Badacsony-Tördemic Néptáncegyüttes adott magával ragadó, sodró lendületű, mély érzéseket felszabadító műsort. A koreográfia a katonák besorozását dolgozta fel, helyenként vidám, máskor megrendítő jelenetekkel ötvözve. A vastaps a virtuóz táncnak, a kifogástalan éneknek és a precízen kidolgozott koreográfiának együtt és külön-külön is megjárt. (szj)